Kellik nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Kellik nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kellik nedir? Saç kaybı ve saç azalmasına bağlı olarak başın üst kısmında meydana gelen açılmalardır. Kellik yaşlanmanın bir parçası olarak görülmelidir. Spor yaparak ve bazı bilimsel kurallara dikkat ederek yaşlanma belirtilerini öteleyebiliyoruz. Kalıtsal kellik sorunları dışında bu durumda önlemler ile ötelenebilmektedir. Kelliğe bir çok neden sebep olabilmektedir. Hastalıklar, ilaç kullanımı gibi durumlar saç dökülmesine neden olur, kimisi kalıcı kimisi ise geçidir.

Kellik kendini nasıl gösterir?

Kellik nedir? Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri nelerdir?Kellik kendini daha çok saçın üst kısmı dediğimiz bölgelerde gösterir. Bir çok çeşidi vardır. Erkek tipi kellik, kadın tipi kellik, bölgesel kellik ve genel kellik olarak bir sıralama yapılmaktadır. Bazı durumlarda kellik, saçın ön kısmından başlayıp sadece yanlarda veya ense kısmında saç kalana kadar devam edebilmektedir.

Kadınlarda bu durum daha farklı görülmektedir. Üst kısımların seyrelmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Kellik kadınlarda şakakların üstünde başlamaktadır. Alna yakın bölgelerde ise bölgesel dökülme olarak kendini göstermektedir.

Hangi nedenler kelliğe yol açar?

Alopesi areata, saçın belirli bir bölgesinde ani olarak saç dökülmesi olarak kendisini gösterir. Yapılan araştırmalar bunun neden kaynaklı olduğunu henüz saptayamamıştır. Genellikle başın küçük bir bölümünde kendini gösterir. Bunun yanı sıra kanser hastalarının kullandıkları ilaçlar ve tedavi süreci, saç kökü hücrelerini öldürecek niteliktedir. Bu süreçte kitlesel saç kayıpları söz konusu olmaktadır. Ancak tedavi süreci tamamlandığında ve ilaçların etkisi vücudu terk ettiğinde saç kökleri yeniden canlanmaya başlamaktadır. Yani bu süreç saç üretimine başlanan zamanla noktalanmaktadır. Ayrıca saç bağlama teknikleri (sıkı bağlanan saçlar) sıcak tarak ve saç kurutma makineleri, kellik probleminin ortaya çıkmasında destekleyici rol oynamaktadırlar. Tüm bunların dışında ciddi yanıklar, deri hastalıkları, stres, hamilelik, hormonlar ve kronik bir çok hastalık kellik sorununa neden olabilmektedir.

Kellik nedir? Kellik nasıl tedavi edilmelidir?

Saç dökülmelerine bağlı kellik sorunları genellikle altta yatan patolojinin düzeltilmesi ile saç dökülmesinin durdurulması esasına dayanan yöntemlerdir. Bu durumlar bazen ilaçlarla, bazen ise doktor kontrolünde, çeşitli ilaç karışımlarının kullanılması ile önlenebilmektedir. Örneğin saç dökülmesi sebebi olan durum saçkıransa, bu hastalığa yönelik bir tedavi süreci uygulanmalıdır. Tedavi yöntemleri problemi ortadan kaldırmaya yetecek haliyle saçkıranın neden olduğu kellik sorunu da ortadan kalkacaktır.

Bunlar dışında eğer durum ilaçla veya altta yatan patolojik sorun giderilemiyorsa şunları yapın. Günümüzde saç ekim teknikleri ile yapılan işlemlerle kel olan bölgelere saçın diğer kısmından alınan donör kılları eklenir. Ugulanan bu yöntem ile kellik sorununa çözüm bulmaktadır. Bu yöntemler günümüzde FUE tekniği ile ağrısız ve kansız olarak yapılmaktadır. Başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.