Saç dökülmesi neden olur

Saç dökülmesi neden olur?

İster kadın ister erkek olsun saç dökülmeleri her insanın başına gelebilen ve estetik kaygılara sebep olan bir olaydır. Bazı insanlarda genetik olarak uzun yıllar boyunca saç dökülmesi yaşanmazken bazılarında genç yaşta saçlar hızla dökülmeye başlar. Saçları dökülen bazı insanlarda yaşlanma korkusu baş gösterir. Çirkin görünüm / fiziksel bütünlüğü bozan bir estetik kusur olarak görünen saç dökülmesinin genel nedenleri vardır.

Genel Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesi neden olur?Vitamin Eksikliği: Vitamin eksikliği saç dökülme nedenleri arasındadır. Bu süreçte ayrıca vitamin takviye edilmektedir. Bu nedenle dökülmeye başlayan saçlar vitamin takviyesi ile yeniden besinini alabilmekte ve güç kazanmaya başlamaktadır.

Stres : Bütün hastalıkları tetikleyen stres saçların dökülmesinde de baş rol oynuyor. Üstelik gerilime maruz kalan vücudun tüm dengesi gibi saçlardan sorumlu tüm birimlerin dengesi bozulmaktadır. Şok-trafik kazası- bir yakının kaybedilmesi –ciddi ameliyatlar stresi tetikleyen başlıca olaylardır.

Protein eksikliği: Saçların yapı taşı proteindir. Kısaca protein eksik alındığında saçların dökülmesi çok hızlı gerçekleşmeye başlar. Protein eksikliği giderilmektedir. Ama yine de bir eksikliktir. Yani, protein kaynaklı saç dökülmesi yaşayanlar protein içerikli besinler tüketerek durumu düzeltebilirler.

Hormon Etkisi: Kadınlarda Doğum kontrol haplarının alınması hormonal dengeyi bozar. Bu denge bozulduğunda saçlar da bundan payını alır. Vücudun en nazik estetik donanımlarından biri saçlardır. Saçların dökülmesi araştırmalar sonucunda hormonlarla ilgili ise bu durum tıbbi olarak desteklenebilir ve tedavi edilmektedir.

Diyet: Diyet yapanlar bir sürü vitamin-protein ve yağ moleküllerinden mahrum kalabilir. Yani saç dökülmesini önlemek için protein destekli diyetlerin tercih edilmesi işe yaramaktadır.

B vitamini eksikliği: B vitamini saçlarımızın parlak gür ve sağlıklı olması için alınması gerekli en önemli vitaminlerden biridir. Kısaca B vitamini eksik olduğunda saçlarınızın dökülmesi kaçınılmazdır.

Tiroid Hastalığı: Bu hastalık da tiroid bezinin kararlı çalışmaması sonucu saçların dökülmesinde etken rol oynar. Böyle bir hastalığınız varsa tedavi olmakta yarar var. Kaybedilen saçlar bir daha kazanılamayabilir.

Mantarların Etkisi: Mantarlar özellikle saç kıran saçların geri dönüşümü olmayacak şekilde dökülmesine neden olur. Ayak tırnaklarına yerleşen saç kıranlar temas sonucu başa ulaşmayı başarırlarsa bulaştıkları bölgeyi tamamen ıssızlaştırırlar.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

  • Vitamin eksikliği
  • Stres
  • Protein eksikliği
  • Hormon etkisi
  • Diyet
  • B Vitamini eksikliği
  • Tiroid hastalığı
  • Mantarların etkisi